Telmak
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Masz problem z wysoką wilgocią w mieszkaniu? Zobacz, jak sobie z tym poradzić!

Ciemne ślady na ścianach i charakterystyczny zapach to pierwsze znaki, że w Twoim mieszkaniu pojawił się problem z wilgocią. Jego źródłem mogą być kłopoty z systemem wentylacyjnym, nieizolowane fundamenty lub nieodpowiedni materiał użyty do wykończenia elewacji. Objawy, w tym kłopotliwe wykwity pleśni, można dziś skutecznie zlikwidować. A co z przyczynami? Jeśli masz podobne zmartwienie lub chciałbyś go uniknąć w przyszłości, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Wysoka wilgotność w domu – o czym to świadczy?

Objawy zawilgocenia najczęściej pojawiają się w kuchni i łazience, miejscach narażonych na skraplanie się pary wodnej. Gdy zauważysz pierwsze zwiastuny problemu, nie czekaj! W normalnych warunkach powinna sobie z nimi poradzić sprawna wentylacja. Jeśli coś jest nie tak, wilgoć i podwyższona temperatura stają się idealnymi warunkami do rozwoju grzybni. Reaguj, jeśli stwierdzisz, że:

  • wilgoć skrapla się w kącikach okien, na glazurze i na lustrach,

  • nie schną ręczniki w łazience,

  • w rogach pomieszczeń, na fugach płytek i na silikonie pojawiają się ciemne kropki lub nalot,

  • pęcznieją meble, odkleja się okleina i tapety na ścianach,

  • w powietrzu unosi się delikatny, lecz wyraźny zapach stęchlizny.

Ślady na ścianach można usunąć. Na pierwszy ogień powinien pójść spray pleśniobójczy Pufas i farba likwidująca zacieki i plamy. Ale problem sam nie zniknie - jego przyczyn trzeba poszukać głębiej. Zbyt wiele wody w domu najprawdopodobniej oznacza przyczynę ukrytą w systemie wentylacyjnym lub w fundamentach. 

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu lub domu

Jeśli Twoją uwagę zwrócą podane objawy, zmierz poziom wilgoci. Wartość powyżej 60% oznacza, że jest jej za dużo. Kolejnym krokiem do wykonania będzie ustalenie przyczyn. Część z nich można wykryć i zlikwidować, jak np. przeciekający dach, powolne zalewanie przez sąsiada czy nieszczelność okna. Trudniej będzie, gdy ustalisz, że woda na ścianach bierze się z:

  • niewłaściwie zaprojektowanej lub wykonanej wentylacji,

  • nieodpowiedniego ocieplenia budynku,

  • wadliwie wykonanej izolacji fundamentów lub jej braku.

Każdy z tych powodów oznacza trudności w likwidacji przyczyny zawilgocenia, ponieważ wymagałby generalnego remontu lub przebudowy. Pozostaje skorzystanie z dostępnych rozwiązań, takich jak np. wentylator mechaniczny lub specjalna kratka wentylacyjna Awenta z higrostatem, docieplanie pomieszczeń lub stosowanie specjalnych osuszaczy i pochłaniaczy wilgoci.

materialy-budowlane-kratki-wentylacyjne

Wentylacja kluczem do sukcesu

Najlepiej zwrócić uwagę na wentylację lub ocieplenie już na etapie budowy, by uniknąć poważnych problemów w przyszłości. Nie warto na niej oszczędzać. Dotyczy to zarówno jej tworzenia, jak utrzymywania w czystości. Udrożnienie układu wentylacyjnego może poprawić jego drożność nawet dwukrotnie. Podczas budowy zdarza się również oszczędzać na materiałach, a wszelkie niedoróbki prędzej czy później dadzą znać o sobie w postaci śladów wilgoci na ścianach. Nasza hurtownia materiałów budowlanych proponuje części do kompletnej instalacji. Wystarczy zdecydować się na gotowe przewody z dużym światłem, kolano wentylacyjne lub trójnik o płaskim profilu, kołnierze, kratki i maskownice, z których dobry fachowiec stworzy prosty, niedrogi i niezawodny kanał cyrkulacji.

Postaw na skuteczne rozwiązania

W przypadku grawitacyjnej wymiany powietrza najważniejsza jest drożność. Wiele błędów popełnianych na etapie budowy, przynosi potem opłakane skutki dla lokatorów, nie wspominając o kosztach remontu, skuwania zagrzybionego tynku czy zakupu urządzeń osuszających. Nawet źle zamontowana kratka lub osłona wentylacyjna mogą spowodować gromadzenie się wilgoci. Dlatego tym, co najskuteczniej zapobiega nadmiernej wilgotności, są systemowe rozwiązania (np. Awena) grawitacyjnej wymiany powietrza. Odpowiednie materiały budowlane ze sklepu internetowego Telmak pomogą w stworzeniu domu wolnego od wilgoci i pleśni.

Zaufaj poradom specjalistów!

Nadmiar wilgoci w domu może mieć kilka różnych przyczyn. Najczęstszą z nich są wady konstrukcyjne budynku, w tym niesprawne elementy układu wymiany powietrza. Jeśli budujesz dom, zadbaj o drożny, odpowiednio skonfigurowany system z szerokim kanałem, zawierającym przestronne kolana i trójniki wentylacyjne, prawidłowo zamontowane osłony. U nas skompletujesz sprawną i łatwą do czyszczenia instalację na podstawie firmy Awenta i wielu innych topowych producentów.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium