Telmak
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Czym jest emalia i jakie ma zastosowanie?

Jak wybrać najlepszą farbę do elementów z metalu, drewna, tworzywa sztucznego lub betonu? Dostępne na rynku powłoki są jeszcze trwalsze i coraz lepiej kryją. Dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką przed decyzją, jaki produkt znajdzie się na Twoich konstrukcjach i sprzętach. Czym różni się emalia akrylowa od chlorokauczukowej? Którą z nich wybrać do drewna, a którą do metalu? Sprawdź, jakie właściwości mają poszczególne rodzaje produktów.

 

Emalia – co to takiego?

To przykład produktu wielozadaniowego - emalie doskonale kryją, świetnie wyglądają, skutecznie chronią pomalowaną powierzchnię. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sekret tkwi w zastosowaniu rozmaitych żywic w roli spoiwa. Po zastygnięciu farby dają one jednolitą, gładką powierzchnię wykończenia, a z drugiej strony gwarantują trwałe przywieranie do podłoża. Dzięki doskonałym parametrom stosuje się je jako ostatnią warstwę wykończenia. 

Rodzaje emalii i ich zastosowanie

Dobrze położona emalia to pełne zabezpieczenie powierzchni, zwłaszcza gdy jest narażona na opady, skrajne temperatury czy zanieczyszczenia. Jednak najpierw należy znaleźć produkt dopasowany do konkretnej powierzchni - drewna, metalu, plastiku czy betonu. Pierwszy podział dotyczy sposobu rozcieńczenia, a właściwie substancji użytej w tym celu, np.:

rozcieńczalnikowe

wodorozcieńczalne

alkidowa i ftalowa

chlorokauczukowa

akrylowa

Obie grupy różni nie tylko zapach – neutralny w przypadku produktów rozcieńczanych wodą i "chemiczny", znany choćby z popularnej w minionej epoce farby olejnej. Żywice alkidowe, chlorokauczukowe czy akrylowe mają odmienne właściwości, co wykorzystują producenci, przeznaczając konkretne produkty do poszczególnych typów podłoża. Oprócz farb specjalistycznego przeznaczenia powstają również emalie uniwersalne, które można zastosować do co najmniej dwóch różnych materiałów. Zestaw uzupełniają powłoki renowacyjne, powstałe specjalnie z myślą o odnawianiu starych pokryć, ale także mebli czy glazury. Część z nich nie wymaga usunięcia starych warstw.

emalia-antykorozyjna-chlorokauczukowa

Jaką emalię wybrać do podłoża?

Najlepiej zdać się na opis producenta. Większość opakowań zawiera informację, na co najlepiej nanosić zawartość puszki. Najczęściej spotyka się emalie do metalu, drewna i wyrobów drewnopochodnych. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się odpowiednie farby do betonu i tworzyw sztucznych, a także produkty o specjalnym przeznaczeniu. Należą do nich między innymi powłoki do renowacji blachodachówki, emalia antykorozyjna oraz żaroodporna, wykorzystywana m.in. do malowania instalacji grzewczych. Jeśli chcesz, by emalia do drewna chroniła sprzęty ustawione na zewnątrz, zastosuj produkt uniwersalny. Najczęściej można spotkać następujące typy produktów:

  • do drewna i metalu,

  • do metalu i PVC,

  • do betonu i metalu.

Pierwsza z nich świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku przedmiotów oraz konstrukcji z metalu, jak i z drewna. Specjalna formuła daje gwarancję pełnej ochrony powierzchni przed słońcem, mrozem czy opadami. Niektóre z farb wydają się stworzone do konkretnych celów. Na przykład emalia chlorokauczukowa to idealny produkt do konserwowania garaży blaszanych.

Czym nakładać emalię?

Przed malowaniem wystarczy wybrać odpowiednią powłokę, pamiętając o dopasowanym do całości kolorze. Sprawdź, czy możesz nałożyć emalię bez oczyszczenia podłoża (mimo to zawsze warto przetrzeć powierzchnię) lub bez farby podkładowej. To powłoka, którą tak samo dobrze nanosi się przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Pierwszy jest najprostszy, jednak najrówniejszą powierzchnię zapewni aerograf i natrysk pod ciśnieniem. To także sposób na mniejsze zużycie materiału podczas malowania. Możesz także wybrać materiał w sprayu, który przydaje się przy malowaniu drobniejszych lub skomplikowanych strukturalnie płaszczyzn.

Postaw na profesjonalny sprzęt!

Narzędzia niezbędne do aplikacji farb znajdziesz na telmak.pl. Mamy dla Ciebie komplety pędzli o różnej długości włosia, szerokie i wąskie wałki, a także sprzęt aerograficzny, którego zastosowanie wcale nie jest skomplikowane. Przybory do malowania, w tym folie i taśmy, powinny być zawsze dostępne, niezależnie od tego, czy nakładana jest emalia akrylowa, antykorozyjna czy chlorokauczukowa. Skompletuj farby i akcesoria dostępne na naszych stronach!

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium